Jak mówić i pisać o grupach narażonych na dyskryminację
Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja - cz. 2
FleishmanHillard 2022,
wyd. 1
Opis:
Poradnik powstał z inicjatywy agencji FleishmanHillard, we współpracy merytorycznej z prof. dr hab. Ewa Kołodziejek oraz pod patronatem Rady Języka Polskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Jako zespół FleishmanHillard – specjalistki i specjaliści w obszarze komunikacji – czujemy współodpowiedzialność za język debaty publicznej. Chcemy, aby trafnie opisywał rzeczywistość, nie wykluczał i nie ranił. Szczególnie polecamy poradnik dziennikarzom, osobom wypowiadającym się publicznie i pełniącym rolę medialnych ekspertów. Polecamy go również osobom zawodowo zajmującym się komunikacją, także tą wewnętrzną, kształtującym kulturę i relacje w miejscach pracy.
Poradnik powstał we współpracy z partnerami społecznymi, osobami i organizacjami, które na co dzień zajmują się problematyka grup narażonych na dyskryminację – pomagają, edukują, walczą z uprzedzeniami.
Poszczególne rozdziały zostały przygotowane przez Danutę Parlak, członkinię Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy RPO, Fundację eFkropka, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością, Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość oraz Fundację Kobiety bez Diety.
Spis treści
prof. dr hab. Ewa Kołodziejek
Komunikacja inkluzywna. Odpowiedzialność za słowo
Joanna Krzyżanowska-Zbucka
Katarzyna Chotkowska
Jak mówić i pisać o osobach chorujących psychicznie
Danuta Parlak
Jak mówić i pisac o osobach starszych
Jak zwracać się do osób starszych
prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz
Magdalena Gajda
Elżbieta Lange
Jak mówić i pisać o osobach szczupłych i chorych na otyłość
Partnerzy