Szkolenia i ekspertyzy

Jestem uczestniczką kampanii społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich pt. „Język urzędowy przyjazny obywatelom” oraz autorką sprawozdania Rady Języka Polskiego za lata 2010-2011 pt. „Poprawność językowa i sprawność komunikatywna materiałów pisemnych kierowanych do obywateli przez ministerstwa i wybrane instytucje centralne”.

Prowadzę warsztaty i szkolenia z poprawnej polszczyzny w praktyce, budowy tekstów urzędowych, etyki i estetyki wypowiedzi publicznych dla różnych grup zawodowych. Udział szkoleniach wzięli m.in. pracownicy Urzędu Miasta Szczecina, urzędów skarbowych w Szczecinie i szczecińskiego oddziału NIK-u, pracownicy urzędów stanu cywilnego i urzędów pracy z województwa zachodniopomorskiego, sekretarze gmin z województwa zachodniopolskiego i dolnośląskiego, pracownicy wymiaru sprawiedliwości: prokuratorzy, sędziowie sądów rejonowych i apelacyjnych z Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Konina i Szczecina, nauczyciele i bibliotekarze. Prowadziłam szkolenia dla tłumaczy Rady Unii Europejskiej w Brukseli.

Proponowana tematyka szkoleń:

  • Poprawna polszczyzna w pracy urzędu.
  • Zasady poprawności w profesjonalnym redagowaniu pism urzędowych.
  • Jak prosto pisać o Funduszach Europejskich.
  • Jasno, krótko, grzecznie. Zasady komunikacji językowej.
  • Estetyka i poprawność wypowiedzi w komunikacji publicznej.
  • Jak mówić, żeby nas słuchano, rozumiano i podziwiano.

Sporządzam opinie językowe dotyczące spornych tekstów bądź ich fragmentów.

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.