Książki

Młode słowa. Obraz świata, kreacje, konteksty

Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Warszawa 2023

Autorzy:

Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek, Marek Łaziński, Anna Wileczek,

Recenzent:

dr hab. Michał Szczyszek, prof. UAM

Opis:

Praca czworga autorów jest próbą analizy ogromnej bazy danych zgromadzonej w latach 2016–2022 (zestawianie danych i analizy statystyczne wykonała Katarzyna Janus-Kwiatkowska), z myślą o wnioskach natury ogólnej. Książka bynajmniej nie pretenduje do całościowego opisu języka i kultury współczesnej młodzieży.

Takie monograficzne analizy można znaleźć w literaturze przedmiotu zestawionej na końcu naszej publikacji. My zwracamy raczej uwagę na językowy obraz świata, który jest wpisany w plebiscytowe słownictwo, ciekawe zjawiska słowotwórcze i gramatyczne (zob. część pierwsza „Młode słowa, obraz świata młodzieży i gramatyka” autorstwa Marka Łazińskiego) oraz niezwykłą kreatywność i świeżość prezentowanej leksyki (zob. część druga „Młode słowa i kreacja językowa” pióra Ewy Kołodziejek).

Mając świadomość, że język jest także kodem społecznym i kulturowym, omawiamy konteksty wspólnotowe, generacyjne i dyskursywne (zob. część trzecia „Młode słowa, interakcje i relacje” autorstwa Anny Wileczek). Materiał plebiscytowy pozwala również na analizę jeszcze jednego ważnego aspektu, który rodzi się na styku języka młodzieżowego i współczesnej, zglobalizowanej kultury (szczególnie internetowej). Bez jej znajomości nie sposób zrozumieć fenomenu popularności slangu młodzieżowego (zob. część czwarta „Młode słowa i kultura” pióra Bartka Chacińskiego). Naszą publikację polecamy uwadze zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

Spis treści

Wstęp

  1. Młode słowa, obraz świata młodzieży i gramatyka
  2. Młode słowa i kreacja językowa
  3. Młode słowa, interakcje i relacje
  4. Młode słowa i kultura

Bibliografia

Indeks „młodych” słów

pobierz poradnik

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.